Herb Kuźnicy jest heraldycznym przedstawieniem starego podania kaszubskiego, według którego w miejscu obecnej osady Morze Bałtyckie dotykało się z Zatoką Pucką.
W Kuźnicy zaistniała więc miłość dwu spersonifikowanych w ludowym podaniu tworów natury, a może i ludzka miłość rozdzielona, ale dążąca do szczęśliwego połączenia (podanie o Królewiance i Remusie oraz inne).

Autorem herbu jest Roman Nyga, artysta plastyk, od pond pół wieku zakochany w Kuźnicy i jednej z jej mieszkanek. To zakochani symbolizują Bałtyk i Zatokę w stworzonym przez Nygę herbie Kuźnicy. Oryginał pierwowzoru w formie wykonanej własnoręcznie przez twórcę mozaiki zdobi fasadę budynku szkoły w Kuźnicy.
Jest to cenny przykład sztuki współczesnej na Półwyspie Helskim, o wartości obecnie już historycznej.

Opis herbu:
Tarcza herbu ma kształt hiszpański, cięta jest srebrną falowaną linią w pas. Górne pole tarczy herbowej w kolorze błękitnym, dolne złote. Srebrna linia cięcia symbolizuje fale morskie. Znaczenie kolorów pól jest bardziej złożone niż mogłoby się wydawać, to nie tylko błękit nieba i złota barwa bursztynu lub pisaku. Heraldyka przypisuje barwie błękitnej prawość, piękno, wzniosłość, zaś złotej szlachetność, delikatność, życzliwość, otuchę, wzniosłość. Niezależnie od symboliki barw jako takich, specjalne znaczenie przyznaje się ich kombinacjom, błękitna ze złotą oznaczają radość. Kolorystyka wskazuje zatem na wypoczynkowy charakter miejscowości, jak i na uniwersalne wartości, bliskie kaszubskiemu etosowi.

W centralnej części pola górnego znajduje się złote słońce, nauka o herbach przypisuje słońcu chwałę, wspaniałość i wysoki autorytet, w heraldyce kościelnej symbolizuje Chrystusa.
W dolnym polu tarczy herbowej dwie twarze w pas (górna męska, dolna kobieca), zorientowane ku sobie, stykające się, zbliżone jak do pocałunku. Twarz męska jest personifikacją Bałtyku - Neptuna, twarz kobieca to z kolei uosobienie Zatoki - Salacji, oba te mobilia silnie powiązane są z legendą herbową. Kolorystyka twarzy w barwach białej i błękitnej nawiązuje do koloru wód i piany morskiej.

Herb wieńczy kaszubska łódź wiosłowa, u jej steru św. Antoni patron kuźnickiej parafii, przy wiosłach rybak, zaś z przodu kobieta z dzieckiem. Ponad łodzią srebrna sześcioramienna gwiazda, świadczy o dążeniu do celu (Per aspera ad astra - Przez trudy do gwiazd). Poniżej herbu na złotej wstędze dewiza: `Wies Kuznica rëbôków naszych stolëca`, pośrodku wstęgi tradycyjne kaszubskie złote serce kratowane w skos, będące metaforą prawości i szczerości.


Oceń artykuł jako pierwszy

Oceń, skomentuj artykuł jako pierwszy


chlapowo.pl

wczasy w Chłapowie

jastrzebiagora.eu

wczasy w Jastrzębiej Górze

debki.eu

wczasy w Dębkach

karwia.eu

wczasy w Karwii

jastarnia.eu

wczasy w Jastarni

noclegi w Kuźnicy:

polecamy:

  • letnik.pl - kwatery nad morzem
  • wczasy.pl - noclegi na wczasy

©  2003 - 2024   www.kuznica.eu - noclegi na morzem na wczasy w Kuźnicy - wakacje w Kuźnicy

poniedziałek, 29 kwiecień 2024r. 11:12:33, online: 49 (0/2), 9.2 ms