Stara wieś kaszubska, dziś zachodnia część Jastarni, położona w województwie pomorskim, w miejscu największego zwężenia Półwyspu Helskiego (niespełna 200 m), około 12 km od Władysławowa. Nadmorskie kąpielisko, kurort wypoczynkowy. Na stałe zamieszkuje ją około 650 osób. Miejscowość zupełnie inna od pozostałych na Półwyspie Helskim. To ostatnie miejsce, gdzie w tak szczególny sposób pielęgnuje się tradycje rybackie i kaszubskie.

Najstarszy dokument o Kuźnicy pochodzi z 1570 roku i mówi o tym, że osada leżała wówczas na jednej z ciągu wysepek, z których połączenia powstała Mierzeja Helska.

W latach 1634-1635 z inicjatywy króla Władysława IV na wschód od Kuźnicy wzniesiono czterobastionową fortecę „Kazimierzowo”, którą w 1644 roku w obliczu wojny ze Szwecją, król rozkazał obsadzić dragonami i piechotą. Żołnierze mieli stamtąd kontrolować statki wpływające do portu Puck. W 1655 roku załoga polska wycofała się do Pucka, a fort „Kazimierzowo” zajęli Szwedzi. Po „potopie” słuch o dalszych losach fortecy zaginął.

Wydany w 1883 roku tom „IV Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” mówi, że w 1663 roku w miejscu obecnego kurortu była jeszcze wyspa, na której stała tylko jedna chata rybacka. Osada należała wówczas do dóbr starosty puckiego, a zarządzał nią Wojciech Byżewski. Dokument podaje iż inne domostwa zostały „zapewne w czasie wojny szwedzkiej zrujnowane i opuszczone”. W 1772 roku Kuźnicę zamieszkiwało już 22 rybaków, z których większość nosiła to samo nazwisko: „Budzisz”. W 1954 roku wieś weszła w skład osiedla Jastarnia.

Do końca XIX wieku na terenie Kuźnicy rozwinęła się największa osada rybacka na Półwyspie Helskim. Po uruchomieniu linii kolejowej Puck - Hel do Kuźnicy zaczęli przyjeżdżać letnicy, głównie z Warszawy. W 1921 roku powstał pierwszy pensjonat „Morskie Oko”, a zaraz za nim trzy gospody – najsłynniejsza była gospoda „Dom Kaszubski”, w której odbywały się słynne potańcówki dla letników. Rybacy dbając o to, aby wczasowiczom się nie nudziło, często wypływali z nimi na Suchą Rewę, gdzie organizowano zabawy i tańce.


Oceń artykuł jako pierwszy

Oceń, skomentuj artykuł jako pierwszy


chlapowo.pl

wczasy w Chłapowie

jastrzebiagora.eu

wczasy w Jastrzębiej Górze

debki.eu

wczasy w Dębkach

karwia.eu

wczasy w Karwii

jastarnia.eu

wczasy w Jastarni

noclegi w Kuźnicy:

polecamy:

  • letnik.pl - kwatery nad morzem
  • wczasy.pl - noclegi na wczasy

©  2003 - 2024   www.kuznica.eu - noclegi na morzem na wczasy w Kuźnicy - wakacje w Kuźnicy

niedziela, 16 czerwiec 2024r. 02:33:34, online: (0/2), 6.3 ms