Kościół Rybacki w parafii p.w. Świętego Antoniego Padewskiego w Kuźnicy
Od 1840 roku w ramach parafii Jastarnia przynależały do niej oprócz Jastarni - Kuźnica, Jastarnia-Bór i Hel.
Po blisko stu latach w 1931 r. mieszkańcy Kuźnicy podjęli decyzję o budowie własnego kościoła. Już w 1933 r. ukończono budowę kościoła w stylu neogotyckim. Jeśli chodzi o wygląd i wystrój wnętrz to wzorowano się na świątyni w Swarzewie. Kościół jest jednonawowy, ma 9 witraży przez które wpada słońce stwarzając jednocześnie niezwykłą atmosferę zadumania.
O rybackim charakterze świadczy drewniana ambona imitująca łódź, która została wykonana przez mieszkańców Kuźnicy. Po lewej stronie na ścianie znajduje się piękne malowidło przedstawiające Chrystusa nauczającego z łodzi oraz wizerunek Matki Boskiej. Ołtarz główny to obraz patrona św. Antoniego z Padwy trzymającego Dzieciątko.

Pierwszym duszpasterzem parafii został 1 stycznia 1933 r. wikariusz ekspozyta ks. Łosińska a od 1 lipca 1933 r. ks. Franciszek Ksawery Szynalewski., który cztery lata później został pierwszym proboszczem parafii Kuźnicy. W kruchcie kościoła wmurowana została tablica poświęcona jego pamięci. Co więcej kościół również położony jest przy ulicy Szynalewskiego.


Oceń artykuł jako pierwszy

Oceń, skomentuj artykuł jako pierwszy


chlapowo.pl

wczasy w Chłapowie

jastrzebiagora.eu

wczasy w Jastrzębiej Górze

debki.eu

wczasy w Dębkach

karwia.eu

wczasy w Karwii

jastarnia.eu

wczasy w Jastarni

noclegi w Kuźnicy:

polecamy:

  • letnik.pl - kwatery nad morzem
  • wczasy.pl - noclegi na wczasy

©  2003 - 2023   www.kuznica.eu - noclegi na morzem na wczasy w Kuźnicy - wakacje w Kuźnicy

środa, 29 listopad 2023r. 22:00:22, online: (0/2), 10.8 ms